اسلاید بار اصلیتحلیل‌هاتحلیل‌های سیاسی

پیش به سوی شکست فاجعه بار آمریکا

ایالات متحده به سوی شکستی فاجعه‌بار پیش می‌تازد.

نیوت گینگریچ | ترجمۀ حیدر سهیلی اصفهانی

نیوت گینگریچ که اکنون در سمت مشاور سیاسی فعالیت دارد و اندیشکده‌های سیاسی متعددی را تاسیس کرده است، جمهوری‌خواهی فوق‌العاده تندروست که در دوران دونالد ترامپ از حامیان اصلی‌اش بود. بسیاری از کارشناسان، او را در کنار امثال جان بولتون، نمایندۀ جریانی تندرو در راست سنتی می‌دانند. موضع‌گیری‌های او ضد ایران و همگامی‌اش با فرقۀ رجوی موسوم به مجاهدین خلق و گرفتن مبالغ سنگینی پول از آن‌ها بر کسی پوشیده نیست. او در کل، سیاستمدار فاسدی است و استعفایش از مجلس نمایندگان آمریکا در سال ۱۹۹۸، در حاشیۀ یکی از همین بد‌اخلاقی‌هایش روی داد. او این روزها، آتش‌بیار معرکه‌ای با چین شده است. مقالۀ او که در نشریۀ نیوزویک منتشر شده، نمونۀ کوچکی از تلاش‌های سیاست بازان آمریکایی برای ایجاد موج تازه‌ای در عرصۀ سیاستگزاری آمریکاست. معلوم نیست که نیوت گینگریچ، این بار در استخدام کارفرماهایش، قصد دارد چه کار کند؟ شاید تلاشی برای افزایش سرمایه‌گذاری‌ دولت در حوزۀ خریدهای تسلیحاتی از شرکت‌های بزرگ جنگ‌افزارسازی آمریکا، با دامن زدن به خطر چین و بزرگ‌نمایی در این زمینه..!

 من در مورد شکستی صحبت می کنم که آزادی ما را از بین می‌برد و آمریکا را برای همیشه تابع چین کمونیست و خواسته‌هایش درراستای کنترل و فرمانبری مطلقمان خواهد کرد.

ممکن است فکر کنید این دیدگاه هشداردهنده است، اما کافی است به کنترل حزب کمونیست چین بر هنگ کنگ، سوء‌استفاده‌هایش در تبت و نسل کشی اویغورها در سین کیانگ نگاه کنید.

برای این موضوع، به شرکت‌های غول‌پیکر و ثروتمند آمریکایی نگاه کنید که از پیش، به خواسته‌های حزب کمونیست چین سر تعظیم فرود می‌آورند و زبان و رفتارشان را برای آرام کردن پکن هماهنگ می‌کنند.

پس از فشار چین، دیزنی به دلیل اشاره به قتل عام میدان تیان آن من در سال ۱۹۸۹، قسمتی از سریال «سیمپسون‌ها» را از سرویس پخش خود در هنگ کنگ حذف کرد. نایک و کوکاکولا، در مخالفت با قانون ممنوعیت واردات کالاهای ساخته شده با کار اجباری در چین لابی کردند. جی‌پی مورگان چیس، با وجودِ خطرات جدی امنیت داده‌ها و امنیت ملی، تجارتش را در چین گسترش داده است و به خاطر دارد، وقتی داریل موری، مدیر کل هیوستون راکتس، حمایت خود را از دموکراسی در هنگ کنگ توئیت کرد، چه قشقرقی به پا شد؟ NBA و بازیکنان ریز و درشتش، برای عذرخواهی بی‌شرمانه در حمایت از سانسور در چین صف کشیدند. واقعا چندش‌آور بود!

برخی از میلیاردرهای آمریکایی با همکاری چین کمونیست آن قدر پول به دست آورده‌اند که منافع جیب خود را بر ارزش‌های آمریکایی و منافع امنیت ملی آمریکا اولویت تام داده‌اند.

آمریکای شکست خورده، تابع دیکتاتوری کمونیست چین خواهد بود. سخنان، رفتارها و نهادهای ما دائماً برای راضی کردن دیکتاتوری بیماران سوظن دائم در پکن تنظیم می‌شود.

با وجودِ پیامدهای فوق العاده شکست، نظام امنیتی آمریکا به تدریج به سمت و سوی نوعی نظام امنیت ملی کشانده می‌شود که در نهایت، به شکست آشکاری در جنگ بزرگ با چین کمونیست تن خواهد داد.

حرف من را قبول نکنید!

اما فرماندهان رده بالای ارتش آمریکا ناقوس خطر را به صدا درآورده‌اند.

همان طور که Epoch Times در این ماه گزارش داد، ژنرال دیوید تامپسون، ژنرال نیروی فضایی ایالات متحده هشدار داد که “اگر آمریکا روند توسعه خود را شتاب نبخشد، چین می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ از نظر قابلیت های فضایی از ایالات متحده پیشی بگیرد.” این نشریه افزود: “واقعیت این است که در اصل، به طور متوسط، [چین] در حال ساخت و میدان دادن و به روزرسانی قابلیت‌های فضایی [خود] با سرعتی دو برابر ما است.”

با وجود این تهدید فزاینده در فضا، زمانی که معاون رئیس جمهور کامالا هریس ریاست اولین جلسه شورای ملی فضایی دولت را در این ماه بر عهده داشت، حتی یک موضوع نظامی هم مورد بحث قرار نگرفت.

فراتر از افزایش آسیب‌پذیری در فضا، با وجود این که ژنرال‌ها گزارش داده‌اند که روسیه و چین تقریباً هر روز با ایالات متحده در فضا درگیر می‌شوند، ما همچنین، در توانایی‌های دفاعیمان هم با بحرانی عمومی رو به رو هستیم.

Business Insider در این باره می‌نویسد: “ارتش ایالات متحده پس از «شکست سختی» در بازی جنگی‌اش در برابر دشمن متجاوزی که قواعد بازی خود را می‌دانست، نحوه مبارزه‌اش را تغییر می‌دهد.”

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱، در نشستی مجازی از اتاق روزولت کاخ سفید در واشنگتن دی سی، با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، ، ملاقات کرد. ماندل نگان/ خبرگزاری فرانسه از طریق GETTY IMAGES.

معاون رئیس ستاد مشترک ارتش، ژنرال جان هایتن در کنفرانسی در ماه ژوئیه هشدار داد: “بدون اغراق در این موضوع، او به طرز بدی شکست خورد.”

هایتن توضیح داد: در این بازی جنگی که درگیری با چین را بر سر تایوان شبیه‌سازی می‌کرد، ما درگیر دشمنی بودیم  که درگیری‌ها و جنگ‌های آمریکا را برای دو دهۀ تمام مطالعه کرده بود. همان طور که او می‌گفت، چین فرضی ” فقط دور ما زنگ می زد. آن‌ها دقیقاً می‌دانستند که ما قرار است چه کاری انجام دهیم و از آن سوء استفاده می‌کردند.”

هایتن هشدار داد که چین کمونیست واقعی به طور مشابه استراتژی‌های نظامی ما را “با تمرکز بیشتر، با تعداد بیشتر” مطالعه کرده است. همان طور که او بیان کرد، ما باید تغییرات جدی ایجاد کنیم، زیرا توانایی ما برای رقابت با قدرت‌های رقیب از جمله چین “به سرعت در حال کاهش است.”

دریاسالارانی که تعهدات نظامی آمریکا را در اقیانوس آرام برعهده دارند نیز ، در بارۀ شکست سیستم‌های فعلی ما سخن گفته‌اند.

به گزارش گاردین، دریاسالار بازنشسته فیلیپ دیویدسون که بیست و پنجمین فرمانده ستاد فرماندهی هند و اقیانوسیۀ ایالات متحده بود، در ماه مارس گفت: “جنگ جدی بر سر تایوان، ممکن است در شش سال آینده رخ دهد.”

دیویدسون گفت: “من نگران هستم که [چین] به جاه طلبی‌های [خود] برای جانشینی ایالات متحده و دستیابی به نقش رهبری ما در نظم بین المللی تا سال ۲۰۵۰ جامۀ تحقق بپوشاند.”

هنگامی که دریاسالار چهار ستاره بازنشسته جیمز استاوریدیس در ماه ژوئن، درباره رمان جدیدش، ۲۰۳۴ رمانی دربارۀ جنگ جهانی بعدی، با روزنامۀ ژاپنی آساهی شیمبون مصاحبه کرد، او این احساس را دربارۀ توانایی‌های رو به رشد چین تقویت کرد:

” زمانی که شروع به نوشتن رمان کردم، این جنگ بزرگ، در اواسط قرن، تقریباً سال ۲۰۵۰ اتفاق می‌افتد؛ اما هر چه بیشتر تحقیق می‌کردم و تحلیل‌هایم را در بارۀ وضع موجود بیشتر به کار می‌گرفتم، تاریخ نزدیک‌تر می‌شد. بسیاری از دوستانم، افسران بسیار ارشد ارتش، اعم از فعال و بازنشسته، و سیاستگذاران ارشد، از این کتاب ستایش کرده‌اند؛ با این حال، آن‌ها به من گفتند: “تو رمانی عالی نوشتی، اما یک اشتباه بزرگ داشتی و آن تاریخ است.” بسیاری بر این باورند که تاریخ رویارویی آمریکا و چین زودتر خواهد بود.

به عنوان آخرین نمونه از آسیب پذیری آمریکایی، جیمز کیتفیلد در ماه مارس دربارۀ درگیری شبیه سازی شده بسیار محرمانه‌ای  با چین که با استفاده از تسلیحات بیولوژیکی چین آغاز شد، مطلبی در بخش خبری یاهو نوشت. این نبرد، با تهاجم گسترده‌ای که در پوشش مانوری معمولی پنهان شده بود، ادامه یافت و با حملات موشکی ویرانگر ضد پایگاه‌ها و کشتی‌های جنگی هند و اقیانوس آرام و همچنین خود تایوان به اوج رسید.

نیازی به گفتن نیست که آمریکا این نبرد مجازی را هم از دست داد.

قانون مجوز دفاع ملی فعلی، خیلی ساده، به میزان تغییراتی که ما به منظور اطمینان از توانایی آمریکا برای شکست نظامی چین، نیاز داریم، نمی‌پردازد.

پنتاگون و جامعه اطلاعاتی، با حواس پرتی تمام، توجه خود را به آماده‌ باش نیروی‌ها و نه تشکیل نیروی‌های قادر به پیروزی درجنگ  معطوف کرده‌اند و این، آمریکا را بیشتر تضعیف می کند.

ما به پژوهشی دربارۀ ضروریات و بایستگی‌های پیروزی نظامی بر چین و نیز تعهدی برای انجام هرگونه اصلاحاتی در سیستم دفاعی، آموزش، بازارهای سرمایه، زنجیره‌های تدارکاتی، تولید صنعتی و دیگر حوزه‌ها، به منظور تضمین امنیت و آزادی آمریکا نیاز مبرم داریم.

هر اقدامی جز بازنگری کامل در توانایی‌هایمان و تغییر روند تلاش‌های سیستماتیک و سازمند حزب کمونیست چین برای تبدیل شدن به ابرقدرت مسلط بر جهان، ممکن است به شکست ما، در زمانی بسیار کوتاه‌تر از آن چه فکر می‌کنید، منجر شود.

آزادی و امنیت ما هر دو در خطر است. این باید به اصلی اساسی برای سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴ تبدیل شود.

نظرات بیان شده در این مقاله مربوط به خود نویسنده است.