اسلاید بار اصلینوشته‌های سیاسی مننوشته‌های من

کرونا شیعه شده است یا صهیونیست | قم در میان نخستین شهرها، بعد از ووهان..!

حیدر سهیلی اصفهانی

 در حالی که هنوز بسیاری از کلان شهرهای چین، از آسیب و فراگیری بیماری کرونا در امان بودند، این بیماری در شهر قم به همگان تقدیم شد. به گونه‌ای که این شهر پس از خود ووهان، بیشترین مبتلایان و جان باختگان را داشت و حالا هم کار به شهر مشهد رسیده است. مبتلایان شهر یزد، پس از زیارت مرقد امام هشتم، مبتلا به این «ویروس شیعه یا ضد شیعه» شده‌اند. گریزی از این واقعیت نیست که ویروس‌ها هم می‌توانند ایمان بیاورند و کرونا به عشق زیارت، یا در راه مبارزه با شیعیان، به ایران آمده است.

 نظریۀ توطئه، به خنجر دو سری تبدیل شده است. یعنی در حالی که پژوهشگران و تحلیلگران سیاسی می‌کوشند برای اجتناب از توطئه‌اندیشی، ذهن خود را گندزدایی کنند و با فکری آغشته به آیتم‌های خبریِ گوناگونِ اعلام شده، به جنگ این «خبط فکری» بروند، در همان حال، این نکته را درک نمی‌کنند که افراط در مبارزه با «توطئه‌اندیشی» گاهی خود، نوعی توطئه‌اندیشی است. یعنی چشم بر امکان وجود هرگونه توطئه‌ای بستن!

 در برابر کنسولگری ایران در هرات و سفارتخانۀ ایران در کابل، تظاهرات ضد ایرانی می‌شود، سپس، تظاهرات مشابه در بغداد، سپس، حمله به کنسولگری ایران در شهر شیعی بصره، سپس،تظاهرات در برابر کنسولگری ایران در کربلا و آن گاه، حمله چند باره به کنسولگری ایران در نجف، همگی هم زمان، با تظاهرات در بغداد ضد فساد دولتی که ناگهان به تظاهرات ضد ایرانی تبدیل می‌شود. در بیروت هم تظاهرات مشابهی برپا می‌شود. هدف اولیه، اقتصادی و سپس، جنبۀ ضد حزب‌الله و ایران می‌گیرد و…

 اگر بگویی توطئۀ سازمان یافته‌ای است، یعنی تو آدم بی‌سوادی هستی. تحلیلگر هم‌وطن ترجیح می‌دهد که بپذیرد متعلق به «الدنگ‌ترین» کشور دنیاست، اما نمی‌خواهد خود را درگیر این احتمال کند که توطئه‌ای سازمان یافته روی داده است. آن هم در شرایط جنگی تمام عیار با محور آمریکایی- اسرائیلی..!

  اسرائیل تقریبا روزانه کشتار می‌کند. تقریبا هر روز در کشمیر جنگ و گریز و قتل روی می‌دهد، روهینگیاها، روزی که کشتار نشوند وحشت زده‌اند، چون احتمال می‌دهند فردایش قرار است کشتار دوبل از آن‌ها شود، اما هیچ کجا، پنج نفر آدم جمع نمی‌شوند اعتراض کنند، اما ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا تظاهرات چند صد هزار نفری ضد ایران برگزار شود و به این منظور، روزانه میلیون‌ها دلار جا به جا می‌شود، اما من برای اجتناب از نظریۀ توطئه باید بپذیرم که روزی صد کاسه آب کر روی سرم بریزم، شاید خدا توبۀ مرا بپذیرد!

 در این مورد اخیر هم همین اتفاق روی داده است.

 اگر نمی‌دانید ووهان کجاست، اجازه بدهید برایتان بگویم: «آن جا جایی است که وقتی شما می‌خواهید بیدار شوید و سر کار بروید، مردمش، کارهای ضروری پیش از خوابشان را انجام می‌دهند تا بخوابند.» اما تاجر دل خستۀ قمی که به تازگی از ووهان باز گشته، با عجله به ضریح حضرت معصومه می‌رود تا شاید از گناهانی که آن جا مرتکب شده، تقاضای عفو کند و سپس، ایران زمین خودمان، با شتابی هم پای سرعت نور، از همسایگان مستقیم و مع الواسطۀ چین، پیشی می‌گیرد تا به دومین کشوری تبدیل شود که در آن جا، کرونا بی‌داد می‌کند.

 آن وقت، در فیلی‌پین، شهروندی از اهالی ووهان بر اثر بیماری کرونا می‌میرد و سراسر این کشور ککش هم نمی‌گزد. آیا فرار از توطئه‌اندیشی، به معنی آن است که من به «خریت مطلق» ایمان پیدا کنم؟

 ماه‌هاست که «قسم‌خوردگان به سوگندنامۀ بقراط» به خود اجازه می‌دهند که خود را به پست‌ترین جلبک روی زمین تبدیل کنند و اجازۀ صادرات داروهای مورد نیاز بیمارانِ خاص و غیر خاص را به ایران ندهند. مدت‌های مدیدی است که این کار را با رذالت تام و تمام، از هزار راه رفته و نرفته انجام می‌دهند و از مرگ و میر عده‌ای بی‌گناه که نیازمند این دارو هستند، ککشان هم نمی‌گزد. کار بسیار شنیع و زشتی که سیاستمداران بی‌آبروی آمریکایی و اسرائیلی زیر بر آن نمی‌روند که برعهده بگیرند و گناهش را بر گردن همین شرکت‌های دارویی بی‌آبرو می‌اندازند. اگر بدانید آبرو و حیثیت برای شرکت‌های دارویی یعنی چه، منظور مرا هم خواهید فهمید.

 آیا این که واحدهای جنگ میکربی، دست به تولید چنین «کثافتی» زده‌اند تا آن را به جان اقتصاد چین و اقتصاد متزلزل ایران بیندازند، در شگفت فرو رفته‌اید و در برابر تئوری توطئه «امن مجیب» می‌خوانید؟ آیا می‌دانید دست اندر کار جنگ میکربی، چه موجود کثافتی است؟

  برای این که بدانید چه می‌گویم، کافی است کمی در کار حقوق بین الملل غور کنید تا ببینید نخستین جنگ‌افزارهایی که در تاریخ جهان رسما غیرقانونی اعلام شدند و بلافاصله پس از جنگ جهانی اول، یعنی کنفرانس ژنو ۱۹۲۶، کاربردشان منع و برابر با جنایت جنگی در شمار آمد، همین سلاح‌های میکربی است. یعنی سیاستمدارانی که کثافتکاری جنگ جهانی اول را به انجام رساندند، خودشان از کاری که کردند، بالا آوردند و تصمیم گرفتند که دیگر مرتکب چنین کاری نشوند. اما از بیم این که مبادا دشمنشان گوش شنوایی نداشته باشد، اقدام به تولید، توسعه و انباشت مرتب و منظم آن کرده‌اند و برای این کار، پست‌ترین موجودات خدا را استخدام کرده‌اند. حالا شما از این پست‌ترین موجودات خدا و اربابان پست‌ترشان، می‌خواهید تنشان از این کثافتکاری بلرزد، آن هم وقتی داروسازانِ نگرانِ آبرو، از ارتکابِ مشابه آن ابا ندارند؟

 با این حال، منِ تحلیلگرِ دانشگاه رفته، برای این که با اطمینان بگویم این توطئه در اصل «نوعی جنگ میکربی حساب شده از طرف نهادهای معلوم الحال است» هیچ سند و مدرک محکمه پسندی ندارم، اما برای رد این نظر هم هیچ مدرکی نیست. «حفظ کلاس کار» با داشتن مدرک محکمه پسند بسیار تفاوت دارد.

 پس هر دو طرف، باید به داده‌های تحلیل خود بسند کنند. با این تفاوت که من داده‌های متعددی در مقامِ تحلیل دارم و طرف مقابل، صرفا می‌تواند مدعی شود که کرونا «یا به مذهب حقۀ شیعۀ امامیه مشرف شده است و یا به صهیونیستی شش آتشه تبدیل شده» و همۀ زمین و زمان را کنار گذاشته و با هدف «احدی الحسنین» سرخود، به دیار ما لشکر کشیده است.