اسلاید بار اصلیتحلیل‌های سیاسی

افشای جاسوسی “اف بی آی” از ایرانیان پس از حمله به هواپیمای مسافربری ایران

اسناد تازه منتشر شده اف بی آی از وقایع مربوط به حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس، اطلاعات جدیدی از جاسوسی آمریکایی ها از ایرانیان و خوشحالی منافقین از کشته شدن هموطنانشان افشا کرد.

منبع: ایرنا

اسناد محرمانه پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) که ۳۱ سال پس از حمله به هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکایی «وینسنس» منتشر شده، ابعاد تازه ای از اقدام‌های اف بی آی در پاسخ به این حوادث و همچنین واکنش برخی گروه‌های ایرانی معلوم الحال در آمریکا را فاش می‌کند.

«پال گاتینگر» در یادداشتی که در تارنمای لوبلاگ منتشر کرده، به جنبه‌هایی از این اسناد پرداخته که تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته بود.

به نوشته گاتینگر، این اسناد نشان می‌دهد که اف بی آی درست یک روز پس از این حادثه که منجر به کشته شدن همه ۲۹۰ مسافر این پرواز ایران شد، عملیاتی موسوم به «کارزار زمستانی» را برای جاسوسی گسترده و فیزیکی از ایرانیان و گروه‌های ایرانی مقیم آمریکا آغاز کرد که بعدها به مسلمانان در دیگر کشورها نیز تعمیم داده شد.
«کارزار زمستانی» در اسناد اف بی آی تلاشی برای جمع آوری اطلاعات در راستای جلوگیری از اقدام احتمالی تلافی جویانه از سوی ایران توصیف شده، اما در همین اسناد بارها درخواست جاسوسی از تظاهرات و اعتراض‌های قانونی ایرانی آمریکا مطرح شده است.
براساس این گزارش، اسناد اف بی آی اگرچه به صورت سانسور شده منتشر شده است، اما اطلاعات باقی مانده به اندازی هست که بتوان ابعاد گسترده جاسوسی اف بی آی را فهمید.
در بخشی از این اسناد پیام دفتر مدیر اف بی آی به همه دفاتر میدانی و وابسته‌های خارجی این اداره آمده، که طی آن به دفاتر اف بی آی در شهرهای بزرگ آمریکا به ویژه بوستون، ایندیاناپلیس، لس آنجلس، نیووارک و نیویورک و همچنین واشنگتن دی سی دستور داده شده که به جاسوسی فیزیکی و بررسی تصادفی افراد و گروه‌های ایرانی بپردازند.
همچنین به همه دفاتر اف بی آی دستور داده شده بود که تظاهرات در شهر سن دیگو و مسافرت ایرانیان به این شهر را به شدت تحت نظر داشته باشند، چراکه ناو وینسنس که عامل حمله به هواپیمای مسافربری این بود، در خارج این شهر مستقر بود.
یکی از مهم‌ترین گروه‌های سیاسی ایرانیان آمریکا که به صورت ویژه تحت نظر اف بی آی قرار گرفته، شاخه فارسی زبانان «انجمن بین المللی دانشجویان مسلمان» است که در همان دستور مربوط به شهر سن دیگو مورد توجه اف بی آی قرار گرفته است.
به گفته گاتینگر، اسناد اف بی آی همچنین حاکی از جاسوسی این سازمان آمریکایی از مسلمانان خارج از آمریکا در موضوع حمله به پرواز شماره ۶۵۵ و مواضع گروه‌های مسلمان در این باره است.
پیام وابسته حقوقی اف بی آی در جزیره باربادوس حاکی است که مسلمانان این منطقه یک روز پس از این حادثه، بعد از اقامه نماز درباره آن بحث کرده و اقدام آمریکا را محکوم کرده اند. وابسته اف بی آی همچنین سفر نماینده روابط عمومی ایران در این جزیره به ونزوئلا برای تسلیت گفت به کنسول ایران را گزارش کرده است.
اف بی آی افزون بر این گروه‌ها، علاقه مند به جمع آوری واکنش گروه مخالف حکومت ایران و ضدانقلاب‌های مقیم آمریکا نیز بوده است. براین اساس، دفتر میدانی اف بی آی در شهر سن دیگو در پیامی به واکنش منافقین در این شهر پرداخته است.
در این پیام آمده است که منافقین آمریکا را در این حادثه مقصر نمی‌دانند، بلکه فراتر، آمریکا را تحسین کرده و از این حادثه به عنوان رویدادی در راستای منافع منافقین ابراز خوشحالی کرده اند.
اسناد اف بی آی نشان می‌دهد که منافقین ساکن سن دیگو در آن زمان در اظهاراتی حیرت آور، ایران را عامل این حادثه دانسته بودند. مأمور اف بی آی در گزارش خود گفته است: مجاهدین خلق (منافقین) سن دیگو ظاهراً بر این باور هستند که اجساد کشف شده از صحنه این حادثه (توسط ایران) در این هواپیما جایگذاری شده و یا به صورت طراحی شده از قبل در صحنه پراکنده شده اند.
گروه‌های سلطنت طلب نیز از جمله گروه‌های ضدانقلابی بوده اند که در آن زمان در عملیات جاسوسی اف بی آی مورد توجه قرار گرفته اند. پیام یکی از دفاتر اف بی آن در این باره بدین شرح است: به نظر نمی‌رسد که بخش سلطنت طلب جامعه ایرانی آمریکا را مقصر یا این فاجعه را ناشی از سو نیست بداند.

اسناد منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که اف بی آی هشدارهای مشابه را در سالگرد این حادثه نیز مخابره کرده و به همه دفاتر و وابسته‌های حقوقی خارجی خود دستور داده «تجسس فنی» از گروه‌های ایران در آمریکا و دیگر کشورها به عمل آورند.
حساسیت اف بی آی به این موضوع به حدی بوده که یکی از پیام‌های مخابره شده حاکی از نگرانی آمریکایی‌ها از مستندی است که شبکه تلویزیونی سی بی اس تهیه کرده بوده و قرار بوده در روزها سالگرد حادثه سرنگونی پرواز ۶۵۵ ایران پخش شود.